ایران، تهران، خیابان شهید بهشتی
+98 (21) 88 85 26 93 - 6

دامنه چیست؟

دامنه چیست؟

 Domain یا دامنه نام منحصر به فردی است برای شناسایی یک وب سایت در دنیای مجازی می باشد. در واقع دامنه همان نام وب سایت شما است. هر دامنه از یک یا چند قسمت تشکیل می شود، که هر قسمت با (.) جدا می شود. به عنوان مثال وب سایت شرکت “های هاست 24” (HiHost24.com) را در نظر بگیرید. در این وب سایت www را Subdomain و HiHost24.com را Domain می نامند. هر دامنه با یک پسوند همراه است، که این پسوند معمولا با توجه به نوع فعالیت شما انتخاب می شود. نمونه ای از پسوند های معروف   .com, .net, .org, .ir, .biz, .info و…

ثبت دامنه

هر فرد حقیقی یا حقوقی می تواند صاحب یک دامنه در اینترنت باشد. برای تهیه و اختصاص فضای هاست در اینترنت، ثبت دامنه (Domain Registration) اولین گام برای حضور در شبکه جهانی وب است. این گام حساسیت های خاص خود را نیز دارا است. نام دامنه در صورتی که معنی دار، مرتبط و متناسب با فعالیت وب سایت شما انتخاب شود، راحت تر به خاطر سپرده می شود و مراجعه دوباره به وب سایت شما را تسهیل می کند، بنابر این در انتخاب نام دامنه خود دقت کنید. به عنوان مثال HiHost24.com یک دامنه است که در اینترنت به این شکل (http://www.HiHost24.com) آدرس دهی می شود.

کاراکترهای مجاز برای انتخاب دامنه

1- کارکترهای مجاز عبارتند از: حروف a تا z ، اعداد 0 تا 9 و خط تیره ( – )، در ضمن حروف کوچک و بزرگ تفاوتی نمی کند.

2- نام دامنه نمی تواند با ( – ) شروع شود و یا خاتمه یابد.

3- نام دامنه باید حداقل از 3 کاراکتر تشکیل شده باشد.

مراکز ثبت دامنه

شرکت آلمانی (Joker): با سالها تجربه ارائه سرویس، یکی از مراکز ثبت دامنه است و توسط ICANN پذیرفته شده است. جوکر یکی از مشهورترین مراکز ثبت دامنه بین ایرانیان است.

“های هاست 24” (HiHost24.com) یکی از شرکای تجاری شرکت جوکر است و از طریق این سرویس خدمات و ثبت دامنه های منظم را ارائه می دهد.

شرکت هلندی (Resello): با تجربه چندین ساله ارائه خدمات، یکی از مراکز ثبت دامنه است و توسط ICANN پذیرفته شده است. Resello یکی از معروف ترین مراکز ثبت دامنه بین ایرانیان است و دارای 1100 پانل مستقیم برای کاربران ایرانی است.

“های هاست 24” (HiHost24.com) یکی از همکاران شرکت Resello است و از طریق این سرویس خدمات و ثبت دامنه های منظم را ارائه می دهد.

مرکز ایرنیک (NIC.ir): مرکز اصلی ثبت و نگهداری دامنه های مرتبه اول کشور است، و زیر نظر پژوهشکده دانش های بنیادی مدیریت می‌شود.

“های هاست 24” (HiHost24.com) یکی از نمایندگان ایرنیک محسوب می‌شود، و کلیه خدمات ثبت، تمدید و انتقال دامنه های نقطه-آی‌آر (.ir) را زیر نظر این مرکز ارائه می‌دهد.

کاربرد برخی پسوند دامنه ها

org.

اختصار واژه Organization به معني سازمان و یا تشكيلات‌ مي باشد و معمولا توسط مؤسسات و سازمان هاي غير انتفاعي كه غالبا فعاليت غيرتجاري و حتی تجاری دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.

net.

مخفف واژه Network به معني شبكه می باشد و معمولا توسط شركت هاي ارائه دهنده خدمات اينترنتی و شبكه های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار مي گيرد.

com.

معروف ترين و پر استفاده ترين پسوند برای دامنه های سايت ها است که مخفف Commercial به معنای تجاري است. البته بسياري از سايت های همه منظوره نيز از این پسوند استفاده مي کنند.

edu.

مخفف واژه Education به معنی آموختن دانش می باشد و براي مقاصد تعليمی چون پايگاه های آموزشی به كار می رود.

gov.

اختصار واژه Government به معنی دولت می باشد و اين پسوند مربوط به نهادهای دولتی است.

info.

اختصار واژه Information به معني اطلاعات می باشد و در سايت هايی كه بنحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می شوند مورد استفاده قرار مي گيرد.

name.

اين اولين نوع پسوندی است كه خاص افراد (اشخاص حقيقی) ايجاد شده است. كليه افرادی كه مي خواهند برای خودشان وب سایت ايجاد كنند مي توانند از اين پسوند استفاده کنند.

web.

پسوند سايت هايی كه به مباحث Web مي پردازند.

biz.

مخفف Business به معني تجارت می باشد كه خــاص سايت های شغلی و تجارتی به ويژه خدمات مربوط به تجارت الكترونيكی، ايجاد گشته است.

ws.

پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر شباهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است.

ac.

پسوند دامنه ملی جزاير آسكنشن (Ascention Islands) است. از طرفی برای مراكز ارائه دهنده سرويس هم بکار می رود.

int.

اختصار واژه International به معنی بين المللی می باشد كه حوزه اينترنتی سازمان های بين المللی را نشان می دهند.

mobi.

اين پسوند براي پايگاهاي فروش و سرويس دهي محصولات موبايل مي باشد.

travel.

اين پسوند مختص شركت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی مي باشد.

tv.

اين نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu) است ولی بخاطر شباهت آن با مخفف کلمه Television مورد توجه شبکه های تلويزيونی و ماهواره ای قرار گرفته است.

پسوند برخی از کشورها

it.

ایتالیا

uk.

انگلستان

pl.

لهستان

ru.

روسیه

nl.

هلند

ae.

امارات متحده عربی

fr.

فرانسه

tr.

ترکیه

de.

آلمان

us.

آمریکا

ir. و iran.

ایران

es.

اسپانیا

چگونه می توانم دامنه خود را ثبت کنم؟

برای سفارش ثبت دامنه کافی است، ابتدا دامنه خود را جستجو نمایید و سپس مراحل سایت، شما را برای ثبت آن راهنمایی خواهند کرد که در نهایت می توانید با پرداخت آنلاین توسط کارت های  بانکی عضو شتاب نسبت به پرداخت وجه اقدام فرمایید.

ارائه امکانات رایگان

ثبت دامنه به نام خریدار و مالکیت حقوقی

– کنترل پنل اختصاصی

– سیستم کاملا خودکار و تحویل فوری

– اعلان قبل از تاریخ محدوده تاریخ انقضاء

– پشتیبانی 7/24

– مدیریت DNS

– URL Forwarding

– قفل دامنه

– حفاظت از شناسه

تمامی دامنه های ثبت شده در “های هاست 24” (HiHost24.com) به طور کامل به نام ثبت کننده، ثبت می شوند و نامی از “های هاست 24” در دامنه وجود نخواهد داشت.

“های هاست 24” (HiHost24.com) از معدود ثبت کننده های دامنه در ایران می باشد که مالکیت 100 درصد دامنه را در اختیار کاربران قرار می دهد و کاربران در هر زمان و به هر دلیل می توانند دامنه خود را از “های هاست 24” (HiHost24.com) منتقل نمایند و هیچگونه نیازی به اطلاع و یا هماهنگی نخواهد بود زیرا مالکیت 100 درصد دامنه در اختیار کاربران خواهد بود. متاسفانه بسیاری از افراد و شرکت ها به دلایلی تمامی مالکیت دامنه را در اختیار کاربر قرار نمی دهند و این موضوع در دراز مدت می تواند مشکلاتی را برای کاربر ایجاد نماید.

شرایط و مراحل انتقال دامنه از یک  Registrar به Registrar دیگر

مطابق با قوانین ICANN می بایست:

1- حداقل 60 روز از ثبت و یا انتقال دامنه به شرکت ثبت کننده فعلی گذشته باشد.

2- حداقل یک روز تا تاریخ انقضا دامنه فرصت باقی مانده باشد.

3- دامنه مورد نظر Unlock باشد.در صورتیکه دامنه شما Unlock نیست با شرکت ثبت کننده فعلی تماس بگیرید.

4- Authorization Code را از شرکت ثبت کننده فعلی دامنه خود دریافت کنید.

5- حالا شما می توانید با دپارتمان دامنه “های هاست 24” (com) تماس برقرار کنید تا نسبت به درخواست انتقال دامنه شما اقدام شود.

6- سپس “های هاست 24” (com) درخواست انتقال دامنه را برای Registrar شما ارسال می کند، Registrar شما، نامه ای به ایمیل Administrator دامنه شما، مبنی بر تایید انتقال دامنه ارسال می کند.

7- حالا شما باید مطابق دستورالعمل ذکر شده در آن نامه اقدام نمایید.

چگونه می توانم دامنه خود را انتقال دهم؟

اکنون شما یک دامنه را در یک شرکت دیگر ثبت کرده اید یا می خواهید تمام دامنه هایی که در یک کنترل پنل در یک شرکت دیگر ثبت کرده اید را انتقال دهید، شما می توانید از طریق “های هاست 24” (HiHost24.com) انجام دهید.